انگيزه يکي از مهم‌ترين موضوعاتي است که ما در اين مقاله توضيح خواهيم داد. اين کلمه تحت تأثير عوامل زيادي قرار دارد. شما روي برخي از اين عوامل کنترل داريد و برخي ديگر تقريبا قابل کنترل نيستند. انگيزه پايين در مدرسه مي‌تواند منجر به يک سري مشکلات در فرآيند مطالعه و يادگيري شود که اين مشکلات شامل نمرات بد، اعتماد به نفس پايين، مشکلات در خانه و مشکلات با معلمان است. حتي مي‌تواند منجر به عدم فارغ التحصيلي شود. در اين مقاله، ما در مورد سه دليل مهم در مورد اينکه چرا شما انگيزه‌اي براي مدرسه نداريد صحبت مي‌کنم. البته، شما ممکن است دلايل خاص خود را داشته باشيد که تنها براي موقعيت شما باشد. اما آموزشگاه خط علم از شما مي‌خواهد که مطالب زير را در نظر بگيريد و پيشنهاد مي‌دهيم از استراتژي‌هايي که ما با شما به اشتراک مي‌گذاريم استفاده کنيد.

1. دانش آموزان در مدرسه انگيزه ندارند زيرا ارتباطي بين هدف خود و دروس درک نمي‌کنند

يکي از رايج‌ترين دلايلي که باعث مي‌شود دانش‌آموزان انگيزه مدرسه رفتن را از دست بدهند، اين است که آن‌ها هدف از کاري را که انجام مي‌دهند نمي‌دانند. وقتي تصوير بزرگ را به طور کامل نمي‌بينيم، و نمي‌دانيم که چگونه چيزي مستقيماً مي‌تواند براي ما مفيد باشد، سخت است که به خودمان براي انجام آن انگيزه دهيم.

ممکن است انگيزه‌اي براي مطالعه يک درس خاص نداشته باشيد زيرا محتوا به نظر شما بي‌ربط است. ممکن است انگيزه نوشتن مقاله نداشته باشيد زيرا متوجه اهميت موضوع نمي‌شويد. ممکن است انگيزه‌اي براي شرکت در کلاس نداشته باشيد زيرا موضوع با آنچه مي‌خواهيد در زندگي انجام دهيد ارتباطي ندارد. اگر بي ربط بودن دليلي است که انگيزه نداريد، احتمالاً به طور مرتب به يکي از افکار زير فکر مي‌کنيد:

اين درس براي من نامفهوم است

چرا بايد اين درس را ياد بگيرم

اين درس اصلا ربطي به هدف من ندارد

اگر ليست بالا آشنا به نظر مي‌رسد، تصوير بزرگ را نمي‌بينيد.

من آن را دريافت مي‌کنم. انجام ميدهم. همه چيزهايي که در مدرسه ياد مي‌گيريم مرتبط يا جالب يا حتي مفيد نيستند. من اين را مي‌دانم. اما نکته اين نيست. فرض کنيد يک دوره حساب ديفرانسيل و انتگرال را مي‌گذرانيد اما قصد نداريد در حرفه اصلي خود رياضي را دنبال نماييد. پس آن درس حساب ديفرانسيل و انتگرال را مرتبط نمي‌دانيد و انگيزه‌اي براي مطالعه آن نداريد. اما باز هم، شما تصوير بزرگ را از دست مي‌دهيد. کلاس حساب ديفرانسيل و انتگرال خود نکته نيست. نکته واقعي، يا ارتباط واقعي که بايد پيدا کنيد و به آن متصل شويد، اين است که براي فارغ التحصيلي بايد آن کلاس را بگذرانيد. هميشه يادتان باشد کسي که امروز دکتر شده است، روزي در مدرسه درس‌هايي مانند رياضي، عربي، ديني و . را با علاقه مطالعه کرده است زيرا او مي‌دانست براي اينکه بخواهد دکتر شود بايد در مرحله اول با بهترين نمرات فارغ التحصيل شود تا بتواند به بهترين دانشگاه براي هدف اصلي خود برود. پس فراموش نکنيد براي رسيدن به اهداف بزرگ بايد اول به اهداف کوچک دستيابي کنيد. اکنون بياييد طرز فکر خودمان را از نوع بسازيم. هيچ وقت نگوييد، مثلا: درس فارسي براي من مهم نيست پس آن را مطالعه نمي‌کنم زيرا اين طرز فکر هميشه در زندگي با شما همراه خواهد بود و باعث مي‌شود که به اهداف اصلي خودتون نرسيد. بگوييد که براي رسيدن به اهداف اصلي خودم بايد اين درس را در هر صورت به بهترين شکل مطالعه کنم. 

2. شما در مدرسه انگيزه نداريد زيرا آينده نامشخص است

براي دانش آموزان دبيرستاني و حتي دانشگاهي کاملاً طبيعي که ندانند آينده چگونه است. حتي به عنوان يک بزرگسال ما نمي‌توانيم پيش‌بيني کنيم که آينده در 10 سال بعد چگونه خواهد بود. اما ندانستن آينده نمي‌تواند شما را از اقدام و انجام کاري که اکنون بايد انجام دهيد باز دارد. اگر دبيرستاني هستيد، ممکن است ندانيد چه دانشگاهي مي‌خواهيد برويد، چه رشته‌اي را بايد انتخاب کنيد، يا حتي اصلاً قصد داريد به دانشگاه برويد. با اين سطح از عدم قطعيت، داشتن انگيزه در دبيرستان مي‌تواند دشوار باشد. اگر در کالج هستيد، ممکن است ندانيد آينده شغلي شما پس از فارغ التحصيلي چگونه خواهد بود. آن طبيعي است. با اين حال، اين نيز مي‌تواند بر انگيزه شما براي به پايان رساندن کارهايي که اکنون انجام مي‌دهيد، که دوره‌هاي دانشگاهي شما هستند، تأثير بگذارد. در اينجا شما دو گزينه براي راه حل داريد. هيچ کدام بهتر از ديگري نيست.

گزينه اول:

اين واقعيت را بپذيريد که نمي‌دانيد آينده براي شما چه خواهد داشت. همانطور که گفتيم ما هيچکدان نميدانيم که آينده ما چگونه مي‌شود ولي تنها چيزي که بايد بدانيم اين است که اگر براي رسيدن به اهداف خود تلاش کنيم قطعا مي‌توانيم آينده خود را پيش‌بيني کنيم. بزرگترين وظيفه هر پدر و مادر صحبت کردن با فرزندان خود درباره‌ي اهداف آن‌ها است. پدر و مادر بايد حتما هميشه اهداف فرزندان خود را به آن‌ها يادآوري کنند و به فرزندان خود براي رسيدن به اهدافشان کمک نمايند.

گزينه دوم:

شما مي‌توانيد تمام تلاش خود را براي به دست آوردن اهداف در مورد آنچه که براي آينده خود مي‌خواهيد انجام دهيد. با مشاور مدرسه خود صحبت کنيد، يا با والدين يا دوستان خود حرف بزنيد تا برخي از کارهايي را که مي‌توانيد در آينده انجام دهيد، بررسي کنيد. به هيچ عنوان بدون هدف درس نخوانيد زيرا اگر هدفي نداشته باشيد نمي‌دانيد براي چي داريد تلاش مي‌کنيد و به مرور زمان اين تلاش کمتر مي‌شود. هميشه سعي کنيد اهدافتان جلوي چشمتان باشد تا هر لحظه به آن فکر کنيد. از يکي از بزرگترين خلبانان سوال مي‌شود که چگونه توانستيد به اين درجه برسيد؟

او پاسخ داد که هر روز صبح که از خواب بيدار مي‌شدم اولين چيزي که مشاهده مي‌کردم عکس يک هواپيما بود و قبل از خواب نيز آخرين چيزي که مي‌ديدم همان تصوير بود.

3. شما در مدرسه انگيزه نداريد زيرا از مهارت‌هاي خاصي مطالعه صحيح استفاده نمي‌کنيد

شما بايد مطالب زيادي را در مدرسه ياد بگيريد. ما اين را مي‌دانيم. شما قرار است تاريخ و زندگي نامه برخي از نويسندگان، مضامين و تعاريف کتاب‌ها، فرمول‌هاي رياضي و .  را بياموزيد. اما مشکل اينجاست که يادگيري اين همه عنوان به مهارت‌هاي زير نياز دارد:

·       مديريت زمان

·       مديريت کارها

·       سازمان

·       يادداشت برداري

·       حاشيه نويسي

·       استراتژي هاي مطالعه

اگر از موارد گفته شده استفاده نکنيد، يادگيري دروس خيلي مشکل مي‌شود و زماني که يادگيري اين موارد سخت به نظر برسد، انگيزه شما کاهش مي‎‌يابد.

مهارت‌هاي فهرست بالا، حياتي‌ترين مهارت‌ها براي دبستان، دبيرستان، کالج و تحصيلات تکميلي هستند. اگر حتي يکي از اين مهارت‌ها را از دست بدهيد، همه چيز مي‌تواند بسيار سخت‌تر از آنچه هست به نظر برسد و حتي براي تلاش کردن انگيزه نخواهيد داشت.

راه حل هميشه اين نيست که سخت تر کار کنيد يا آنطور که به بسياري از دانش آموزان گفته مي شود "از تنبلي دست برداريد".

پس راه حل چيست؟

مهارت‌هاي صحيح را بياموزيد.

به طور خاص: مديريت زمان، مديريت کار، حاشيه نويسي، يادداشت برداري، سازماندهي و استراتژي هاي مطالعه. سعي کنيد به جاي بيشتر درس خواندن هوشمندانه مطالعه کنيد.

نتيجه‌گيري:

همانطور که در ابتداي اين مقاله گفتيم، انگيزه يک موضوع پيچيده است. اين دقيقا يک احساس نيست، اما گاهي اوقات فکر کردن به آن به اين شکل مفيد است. بهتر است براي انگيزه‌گرفتن از بزرگان کمک بگيريم. مي‌توانيم زندگينامه هر کدام از بزرگان را مطالعه کنيم و متوجه شويم که آن‌ها چه کارهايي انجام مي‌دادند. يادتان باشد انگيزه‌ي زودگذر براي ما مناسب نيست زيرا بايد براي موفقيت و رسيدن به اهداف خود هميشه به صورت پيوسته و منظم مطالعه داشته باشيم.

به ياد داشته باشيد، دليل بي‌انگيزگي شما در مدرسه ممکن است يکي از دلايل بالا، يا ممکن است چيزي منحصر به فرد در موقعيت شما باشد. اگر درگيري ديگري در ذهن داريدکه انگيزه شما را از بين مي‌برد، بايد به آن نيز رسيدگي کنيد. مي‌توانيد از همکاران ما در آموزشگاه خط علم کمک بگيريد. مشاورين ما در خدمتتون هستند.

چرا دانش آموزان انگيزهاي براي مدرسه ندارد

چرا در آزمونهاي شبيه ساز تيزهوشان عملکر خوبي نداريم

انگيزه ,بايد ,مدرسه ,کنيد ,مطالعه ,زيرا ,دانش آموزان ,نداشته باشيد ,انگيزه‌اي براي ,براي رسيدن ,انجام دهيد ,مدرسه انگيزه نداريد
مشخصات
آخرین جستجو ها